Annwan’s Wiki

ain


Mosici

From Classical Nyelaf  ainy

Pronunciation

Pronoun

 ain

  1. Third person inannimate pronoun
Mosici Pronouns
agepatgendatabl
1s
il

ilt

ilc

ilsi

ilvia
1p
íl

ílt

ílc

ílsi

ílvia
2s
el

elt

elc

elsi

elvia
2p
él

élt

élvia

élsi

élvia
3sa
ie

iet

iec

iesi

ievia
3pa

iét

iéc

iési

iévia
3si
ain

aint

ainc

ainsi

ainvia
3pi
aín

aínt

aínc

aínsi

aínvia
dem.sg
mpa

mpat

mpac

mpasi

mpavia
dem.pl
mpá

mpát

mpác

mpási

mpávia
q
aóts

aót

aóc

aótsi

aóvia

Noun

 ain

  1. Thing, object
Declension for  ain
sgpl
age
ain

aiin
pat
aint

aiint
gen
ainc

aiinc
dat
ainsi

aiinsi
abl
ainvia

aiinvia